سوئد و آشنایی با سوئد

آشنایی کلی با کشور زیبای سوئد

کشور زیبای سوئد از سمت جنوب با کشور دانمارک و از سمت شمال شرق با کشور فنلاند و از جهت غرب نیز با کشور نروژ همسایه می باشد.

پایتخت کشور سویئ شهری تشکیل شده از جزایر بنام استکهلم است. نوع حکومت سیاسی این کشور، از نوع پادشاهی مشروطه بوده اما پادشاه حالت تشریفاتی دارد و سوئد توسط نخست وزیر و پارلمان اداره می‌شود.

زبان مردم این کشور ، زبان سوئدی بوده و واحد پول آن کرون است که در حال حاضر تقریبا معادل ۱۲/۰ دلار است. دین اغلب مردم در کشور سوئد مسیحیت از شاخه پروتستان است.

کشور سوئد دارای اقتصادی آزاد است و این کشور از لحاظ اقتصادی جزء کشورهای مرفه محسوب می‌شود. مردم در سوئد به طور متوسط زندگی خوبی دارند و به همین دلیل سوئد از قدیم کشور مهاجرت پذیری بوده و شرایط اقامت در سوئد برای مردم دیگر کشورها بسیار بهتر است.

جالب است بدانید که حدود ۶۰ درصد از مساحت کشور سوئد را جنگل‌ها و مراتع تشکیل داده‌ است. بنابراین طبیعی است که یکی از بزرگترین منابع طبیعی این کشور، چوب بوده باشد و بدین دلیل کشور سوئد، دومین کشور صادرکننده کاغذ و صنایع چوبی در جهان است.

این صنایع به طور مستقیم برای ۶۰ هزار نفر و به طور غیر مستقیم ۲۰۰ هزار نفر از مردم سوئد شغل ایجاد کرده‌ است.

ساختمان های سوئد

ساختمان های سوئد

دیگر منابع اقتصادی در کشور سوئد فولاد، سنگ آهن، انرژی آبی و صنایع معدنی می باشند. همچنین سوئد دارای صنعت هواپیماسازی بسیار پیشرفتهای بوده و هواپیماهای جنگنده ساخت این کشور با نام “ساب” (Saab JAS 39 Gripen) از به‌روزترین و موفق‌ترین هواپیماهای نظامی جهان محسوب می‌شوند.

صنعت خودروسازی در کشور سوئد دارای تاریخچه‌ دیرینه بوده و کارخانه‌های «ولوو» و «اسکانیا» از جمله غول‌های خودروساز سوئدی می باشند.

بخش زیادی از درآمد دولت در کشور سوئد (sweden)، از گرفتن مالیات تأمین شده و میزان مالیات در این کشور نسبتاً بالا است. نرخ بیکاری در کشور سوئد (The unemployment rate) حدود ۵/۶ درصد و میزان تورم آن نیز ۱/۴ درصد بوده که نرخ‌های بسیار مطلوبی هستند.

شهرهای معروف سوئد و پایتخت آن

کشور سوئد دارای ۲۵ استان می باشد. اما به این مرزبندی‌ها در زبان سوئدی «سرزمین» می گویند. اسامی این سرزمین‌ها عبارت است از:

اسکونه (Scania) ، اسملاند (Småland) ، نوربوتن (Norrbotten ) ، ورملاند (Värmland) ، وستربوتن (Västerbotten ) ، وسترگوتلاند (Västergötland) ، وستمانلاند (Västmanland) ، هاللاند (Halland ) ، هریدالن (Härjedalen) ، هلسینگلاند، انگرمان لاند (Ångermanland) ، اوپلاند (Uppland) ، اوستریوتالاند (Östergötland ) ، اولاند (Öland)، بلکینگه (Blekinge ) ، بوهوسلن (Bohuslän)، دالارنا (Dalarna ) ، دالسلاند (Dalsland) ، سودرمانلاند (Södermanland ) ، گستریکلاند (Gästrikland) ، گوتلاند (Gotland)، لاپلاند (Lapland)، مدلپاد (Medelpad)، نرکه (Närke)، یمتلاند(Jamtland ).

پایتخت این کشور یعنی استکهلم (Stockholm) ، در داخل دو سرزمین اوپلاند و سودرمانلاند قرار دارد. این شهر که بزرگترین شهر کشور سوئد محسوب شده، دارای جمعیتی بالغ بر ۱ میلیون نفر است.

حدود 4 میلیون نفر ،جمعیت شهر زیبا و جزیره ای استکهلم است.

املاک سوئد

املاک سوئد

بهتر است بدانید شهر استکهلم از ۱۴ جزیره تشکیل که با ۵۷ پل به هم متصل شده‌ است. به همین دلیل است گاهی به استکهلم «ونیز شمال» نیز می گویند.

استکهلم دارای موزه‌های جذاب زیاد، بناهای تاریخی و مراکز کشتی‌رانی مدرن در کنار اسکله‌های زیبا است.

از جمله موزه‌های مهم شهر استکهلم می‌توان به موزه «اکانسن» (Skansen-اسکانسن) اشاره کرد که از قدیمی‌ترین موزه‌های شهر و بدونرسقف است.

کشور سوئد دارای شادترین مردم جهان

گزارش های سالانه فهرستی از شاد ترین کشورهای جهان را ارائه می‌کنند که بر اساس آن متوجه خواهید شد، سوئد یکی از شادترین کشورهای جهان در 10 سال اخیر بوده است.

به عبارتی آنقدر زندگی در سوئد از کیفیت بالایی برخوردار است که دلیلی برای خوش حال نبودن وجود ندارد!

برخی از مهم ترین دلایلی که سبب بالارفتن آمار شادی در مردم سوئد شده‌اند عبارتند از:

-اقتصاد؛ از نظر اقتصادی سوئد کشور قدرتمندی ‌به‌شمار رفته و این فرصت را برای افراد مختلف ایجاد می‌کند که باتوجه به توانایی خود شغلی مناسب پیدا کنند.

در عین حال، مردم سوئد خوشحالی و شادی را تنها در پول و درآمد نمی‌بینند و به قانع بودن خود شهرت دارند.

امید به زندگی بالا؛ یکی از دلایلی که سبب شده سوئد به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان شناخته شود، امید به زندگی بالای در بین مردم این کشور است. به طور میانگین در این کشور مردان تا 80 سالگی و زنان تا 84 سالگی عمر می‌کنند.

خانه در سوئد

خانه در سوئد

-تحصیلات در سوئد؛ سوئد یکی از تحصیل کرده‌ترین مردم جهان را داشته و بیش از 90 درصد از ساکنین آن در بازه سنی 24 تا 35 سال، مدرکی بالاتر از دوره متوسطه را دارند.

این آمار شاید ارتباط مستقیمی با شاد بودن سوئدی‌ها نداشته، اما توجه کنید که یک جامعه با سواد می‌تواند آسان تر اهداف خود را مشخص کرده و به آن دست یابد.

-فرهنگ سوئدی ها؛ سوئد یکی از آزادترین کشورهای جهان می باشد که هرگونه اعتقاد، گرایش و فرهنگ در آن پذیرفته می شود.

این مورد علاوه بر این که سوئد را به یک کشور امن تبدیل کرده است، این فرصت را برای سایر اتباع خارجی نیز ایجاد کرده که با هر نژاد، مذهب و پوششی به این کشور مهاجرت و زندگی جدیدی برای خود و خانواده ایجاد کند.

-درمان در سوئد؛ در کشورهای توسعه یافته‌ مانند سوئد، ساکنین این فرصت را خواهند داشت تا به طور رایگان توسط پزشک ویزیت شده، دارو تهیه کرده یا حتی در بیمارستان بصورت رایگان بستری شوند.

البته این را نیز بدانید که این هزینه‌های پزشکی از طریق مالیاتی که شهروندان سوئدی می‌پردازند، تامین می‌شود.

مهم ترین شهرهای سوئد

در ادامه مهمترین شهرهای کشور سوئد را بررسی خواهیم کرد.

گوتنبرگ

جمعیت شهر گوتنبرگ 600 هزار نفر است. این شهر دارای ساختمان‌های نئوکلاسیک همراه با خیابان های عریض، کانال‌های آب زیبا و پارک‌های جنگلی زیادی است.

همچنین جمعیت بالای دانشجو در این شهر، باعث شده است تا مکان‌های سرگرمی و تفریحی زیادی مانند کافه، باشگاه و موزیک زنده در آن وجود داشته باشند.

مالمو

جمعیت شهر مالمو 320 هزار نفر است. این شهر نزدیک به پایتخت کشور دانمارک، یعنی کوپنهاگ (Copenhagen) واقع شده است. به همین دلیل دانمارکی‌ها زیاد به دیدن این شهر آمده و از کافه‌ها و مناطق دیدنی آن استفاده می‌کنند.

شهر مالمو بافت قرون وسطایی دارد و معابر آن سنگ فرش می باشد. همچنین در این شهر اغلب ساختمان‌ها نمای آجری دارند.

ویلا در سوئد

ویلا در سوئد

آپسالا

آپسالا چهارمین شهر بزرگ سوئد می باشد که جمعیتی بالغ بر 160 هزار نفر دارد. روزانه مقدار زیادی از مردم استکهلم به این شهر می‌آیند. بزرگترین کلیسای جامع منطقه اسکاندیناوی در این شهر قرار دارد.

آپسالا با پارک‌ها و باغ‎‌های جذاب آن شناخته می‌شود. دانشگاه آپسالا (Uppsala universitet) نیز باعث شده تا جمعیت شاداب و فعالی در این شهر زندگی کنند.

واستراس

شهر واستراس دارای جمعیتی حدودا 130هزار نفره است. این شهر بافتی مدرن و سنتی گونه دارد. کوچه‌های سنگ فرش شده به علاوه خانه‌های چوبی فراوان از مشخصه‌های اصلی شهر واستراس است. دریاچه «مالاران» و ساحل زیبای آن، از جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شود.

اوربرو (Örebro)

جمعیت شهر اوربرو 120هزار نفر است. این شهر دارای یک قصر قدیمی متعلق به قرن سیزدهم است. وجود برکه ها و همچنین طبیعت زیبای اوربرو، این شهر را تبدیل به یک شهر دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. قایق‌رانی و دوچرخه‌سواری شهر اربرو بسیار رایج است.

هلسینگبورگ

این شهر 110 هزار نفر جمعیت دارد. هلسینگبورگ یک مسیر مهم به کشور دانمارک است. به طوری که طی 15 دقیقه می‌توان از هلسینگبورگ به قصر هملت (Kronborg Slot) در دانمارک رسید. کوچه‌های این شهر سنگ فرش هستند و سواحل شنی زیبایی دارد.

لوند

شهر لوند دارای 100 هزار نفر جمعیت است. این شهر قدیمی‌ترین شهر کشور سوئد است و قدمت آن به عصر وایکینگ‌ها می‌رسد. دانشگاه آن در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس شده است و امروزه از بزرگترین دانشگاه‌های سوئد به شمار می‌رود. شهر لوند دارای کلیسای جامع ۹۰۰ ساله، موزه‌های جذاب و مناطق قایق‌رانی زیبایی است.

آپارتمان در سوئد

آپارتمان در سوئد

کالمار

یک شهر کوچک که دارای قصری به همین نام است. جمعیت کالمار بیش از 40 هزار نفر است. منظر زیبای این شهر به همراه موزه‌های بسیاری که دارد، آن را مناسب گردشگری کرده است. از مهمترین موزه‌های کالمار می‌توان به موزه «لوکال لور» و موزه «ماریتایم» اشاره کرد.

سیگتونا

این شهر سال‌ها پیش پایتخت کشور سوئد بوده است و حدود 10 هزار نفر جمعیت دارد. قصر مجلل «اسکوکلوستر» در این شهر قرار دارد. شهر جدید سیگتونا حدود 5 کیلومتری شهر قدیم آن واقع شده است.

در شهر سیگتونا تعداد زیادی فروشگاه، رستوران و خانه‌های چوبی قدیمی قرار دارد. تابستان فصل مناسبی برای توریست‌های علاقه‌مند جهت دیدن این شهر است.

کیرونا

جمعیت شهر کیرونا (Kiruna) حدود 25 هزار نفر است. این شهر در شما کشور سوئد در لاپلاند واقع است. این شهر به دلیل وجود معادن آهن بسیار پر اهمیت است.

محصولات معدنی از طریق ریل به نروژ منتقل می­شود. این شهر در دهه ۱۸۹۰ برای خدمت به کارکنان معدن کیرونا ساخته شده است. همچنین کلیسای این شهر به دلیل برج زنگوله آن معروف است. در این شهر «انستیتو فیزیک فضا» نیز واقع شده است.

معایب زندگی در سوئد

در کشور سوئد از اکتبر تا مارس حدود ۴ تا ۶ ماه خورشید طلوع نخواهد کرد و اکثر روزها تنها ۳ تا ۴ ساعت روشنایی وجود دارد .

همچنین پرداخت مالیات بیش از حد شما را تقریبا همیشه یک فرد طبقه متوسط نگه می دارد . اما این موضوع رو مدنظر داشته باشید که اگر شما مالیات بالایی را پرداخت می کنید ، در کنار آن مراقبت بهداشتی رایگان را از دولت دریافت خواهید کرد .

فروشگاههای سوئد

فروشگاههای سوئد

فقدان مسکن : آپارتمان اجاره ای در شهرهای بزرگ سوئد ، به ویژه در استکهلم به سختی پیدا می شود. این به خاطر هزینه بالای ساخت و ساز و فقدان زمین برای فروش در شهرها است که با توجه به هدف مهاجرت شما می تواند جزو مهمترین مزایا و معایب مهاجرت به سوئد به شمار آید.

نظم بالا: زندگی در سوئد از نظم بسیار بالایی پیروی می‌کند و شاید این عامل باعث شود زندگی در این کشور قابل پیشبینی و خسته کننده شود.

روحیات سوئدی ها: سوئدی ها گرمترین مردمان جهان نیستند. در سوئد شاید با گرمترین و بهترین نوع استقبال مواجه نشوید، اما این مورد به این معنی نیست که نتوانید به آن‌ها اعتماد کنید. تنها توقع برخوردی که در کشورهایی مثل مکزیک با دیگران شکل می‌گیرد را در سوئد نداشته باشید.

آب و هوا: وضعیت جوی در سوئد تعریفی ندارد؛ در سوئد خیلی توقع تابستان های طولانی و گرم را نداشته باشید و خود را برای هوایی سرد، سوزناک و بارانی در زمستان آماده کنید. شرایط جوی طوری است که حتی بسیاری از سوئدی‌ها نیز به آن عادت نکردند.

زبان سوئدی: اگر در سوئد زندگی می‌کنید باید زبان سوئدی را یاد بگیرید. با وجود اینکه غالب ساکنین سوئد به زبان انگلیسی تسلط دارند اما سوئدی زبانی است که بخشی از فرهنگ و هویت این کشور محسوب می‌شود و از مقیمان خارجی انتظار می‌رود حداقل به طور ابتدایی این زبان را فرابگیرند. هرچند در زمان پیدا کردن شغل در سوئد اهمیت دانستن زبان سوئدی به مراتب بیشتر می‌شود.

مالیات بالا: نرخ مالیات بر درآمد در کشور سوئد با توجه به بازه درآمدی فرد می‌تواند بسیار زیاد باشد. هرچند رفاه عمومی و دریافت خدمات پزشکی رایگان می‌تواند تا حدودی این مسئله را توجیه کند، اما اگر پول هدف اصلی شماست شاید سوئد انتخاب درستی نباشد.

مراکز خرید سوئد

مراکز خرید سوئد

شرایط اقتصادی سوئد

یکی از فاکتور های مهمی که افراد تصمیم به مهاجرت به آن کشور می گیرند شرایط اقتصادی موجود در آن کشور می باشد. کشور سوئد از حالت اقتصاد کشاورزی به سمت اقتصاد صنعتی حرکت نموده است و در حال حاضر یکی از توسعه یافته ترین کشور های دنیا محسوب می گردد.

میزان درآمد ملی این کشور بیشتر بر پایه صادرات کالاهایی همچون؛ آهن، ماشین های صنعتی، فولاد، داروهای شیمیایی، وسیله های موتوری و …. می باشد.

این کشور سوسیالیستی مالیات محور می باشد و با دریافت مالیات از مردم خدمات اجتماعی و رفاهی بسیار مطلوبی برای برای تمامی احاد جامعه در نظر می گیرد و بر اساس سیستم رفاه همگانی عمل می کنند و با پرداخت یارانه در سوئد به بسیاری از افراد با بضاعت مالی پایین مساعدت می شود. در ادامه به برخی از شاخصه های مهم اقتصادی کشور سوئد می پردازیم.

یکی از فاکتور های مهم برای بررسی شرایط اقتصادی یک کشور نرخ رشد اقتصادی می باشد که بیانگر این است که اقتصاد آن کشور در طول یکسال آیا رشد نموده است یا کاهشی بوده است.

سرمایه گذاران زیادی نیز این شاخص مهم را مد نظر قرار می دهند. همانطور که در نمودار زیر پیداست نرخ رشد اقتصادی در سال 2021 به میزان 0.4 درصد رشد داشته است. البته با توجه به وضعیت بیماری کرونا در حال حاضر اقتصاد بسیاری از کشورها ضربه خورده است که در کشور سوئد نیز بی تاثیر نبوده است

شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور سوئد

همانند کشورهای دیگر روش های مختلفی برای اخذ اقامت و تابعیت کشور سوئد وجود دارد که شامل ازدواج، پناهندگی، تولد، تحصیل، سرمایه گذاری و کار می گردد. در قسمت ذیل به صورت کوتاه به این روش ها اشاره می نماییم.

طبیعت سوئد

طبیعت سوئد

ازدواج ؛

افرادی که با تبعه یا مقیم کشور سوئد ازدواج می نمایند می توانند پس از 3 سال تابعیت این کشور را دریافت نمایند. فرد بایستی اثبات نماید به مدت 2 سال با هم زندگی کرده اند.

تولد؛
سیستم کشور سوئد برای اعطای تابعیت سیستم خون می باشد و زمانی که فرزندی در این کشور متولد می گردد تابعیتش بر اساس تابعیت پدر و مادرش می باشد و چنانچه پدر و مادرش تبعه سوئد نباشند به محض تولد فرزندشان بایستی اجازه اقامت وی را دریافت نمایند. طبق قوانین جدید اقامت سوئد در صورتی که فرزندی از پدر یا مادر سوئدی در خارج از سوئد متولد گردد نیز تابعیت دریافت می نماید.

پناهندگی؛
یکی از مسیر های خطرناک و با کمترین آثار حقوقی برای دریافت تابعیت سوئد می باشد، که فرد با ارائه کیس دین، تفاوت نژادی، عقاید خاص و … در مرز های این کشور و اعلام پناهندگی می تواند پاسپورت سوئد را دریافت نمایند.

تحصیل؛
یکی از روش هایی که افراد زیادی با استفاده از ان اقامت و تابعیت کشورهای مختلف را دریافت می نمانید تحصیل است. متقاضیان تحصیل در سوئد پس از فارغ التحصیلی می توانند با پیدا کردن شغل اقامت سوئد را دریافت نمایند و پس از 4 سال نیز برای اقامت دائم سوئد درخواست نمایند. جالب است بدانید افرادی که در مقطع دکتری در سوئد تحصیل می نمایند پس از 4 سال نیز می توانند درخواست اقامت دائم نمایند.

خیابان های سوئد

خیابان های سوئد

کار؛
یکی از روش های کم هزینه مهاجرت تلقی می گردد که فرد با دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در کشور سوئد و همچنین با صدور مجوز کاری وی در این کشور می تواند اقامت این کشور را دریافت نماید.

سرمایه گذاری؛
متقاضیان می توانند از طرق گوناگونی مانند ثبت شرکت در سوئد با سرمایه اولیه 600 هزار کرون یا با ایجاد طرح های کارآفرینی در این کشور اقامت 2 ساله را دریافت نمایند و این اقامت را نیز تمدید می نمانید و اقامت دائم سوئد را اخذ می کنند. طبق قوانین جدید اقامت در سوئد فرد بایستی 14 روز قبل از به پایان رسیدن اقامت خود درخواست خود را ارائه نماید.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور سوئد از طریق ثبت شرکت می باشد. متقاضیان در صورتی می توانند از این طریق اقامت دائم سوئد را اخذ کنند که طبق قوانین و مقررات این کشور و به صورت کاملا اصولی نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایند.

توجه داشته باشید که متقاضیان برای ثبت شرکت و اخذ اقامت سوئد از این طریق نیاز به یک طرح تجاری قوی و مناسب دارند. این طرح تجاری باید به گونه ای باشد که منافع مالی و اقتصادی مناسبی را برای سوئد به همراه آورد و متقاضیان باید در این راستا سابقه کاری مرتبطی را نیز دارا باشند.

سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در سوئد، نزدیک به ۶۰۰ هزار کرون می باشد. متقاضیان برای ثبت شرکت در این کشور باید مبلغ ۱۵۰ هزار کرون دیگر را نیز دارا باشند.

البته تمامی این هزینه ها متغیر است و برای آگاهی کامل بهتر است با وکلا مهاجرتی ما مشورت نمایید. متقاضیان مهاجرت به سوئد از طریق ثبت شرکت توجه داشته باشند که تنها با ارائه طرح تجاری قوی می توانند اقامت دائم سوئد را اخذ کرده و خانواده خود را به این کشور بیاورند.

خرید خانه در سوئد

خرید خانه در سوئد

ثبت شرکت در سوئد انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

مشاغل کوچک شخصی
یکی از انواع شرکت در سوئد، مشاغل کوچک خصوصی یا شخصی هستند. این نوع شرکت ها مختص به افرادی است که قصد دارند به صورت نیمه وقت کار کنند. و یا اوقات فراغت خود را با این کار سپری نمایند. مشاورین و فریلنسر ها از این دسته مشاغل هستند. البته نکته حائز اهمیت اینجاست که مشاغل کوچک خصوصی دارای کارمند نیستند و گردش مالی آن کمتر از ۵۰.۰۰۰ کرون است.

شرکت محدود خصوصی
این شرکت تنها به یک سهامدار واحد نیاز داشته و الزامی به وجود شهروندان سوئدی در آن وجود ندارد. حداقل سرمایه برای ایجاد این نوع شرکت با مسئولیت محدود ۴۰.۰۰۰ کرون می باشد.

شرکت محدود عمومی
این نوع شرکت به صورتی است که سهامداران آن مسئولیتی در قبال تعهدات آن ندارند و سهامش به صورت عمومی داد و ستد می شود. حداقل سرمایه برای تاسیس این نوع شرکت ۴۰.۰۰۰ کرون می باشد.

مالکیت خصوصی
سهامداران این نوع شرکت در قبال آن مسئولیت کامل دارند و در صورتی که دارای کارمند و یا مشارکت تجاری باشند در مراجع مالیاتی سوئد به ثبت می رسند.

مشارکت عمومی
ین نوع شرکت به حداقل ۲ عضو برای تاسیس نیاز دارد. تمامی افراد در قبال تعهداتی که به این شرکت داده اند، مسئول هستند.

ثبت شرکت در سوئد

ثبت شرکت در سوئد

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در کشور های خارج همواره دارای مزایا و معایبی می باشد که آگاهی از این موارد بسیار مهم است. متقاضیان باید قبل از سرمایه گذاری در سوئد، مزایا و معایب سرمایه گذاری در این کشور را مورد بررسی قرار دهند تا دچار ضرر و زیان مالی نشوند. کشور های اروپایی مثل انگلستان و هلند از سرمایه گذاران بزرگ کشور سوئد به حساب می آیند.

کشور سوئد در سال های اخیر با جذب نیروی کار متخصص توانسته است با ایجاد فناوری های جدید و تغییر مالیات ها برای کارآفرینان، سرمایه داران خارجی بسیاری را جذب خود نماید. به همین خاطر سرمایه گذاری در این کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

معایب سرمایه گذاری در سوئد

همانطور که می دانید، سرمایه گذاری خارجی معایب منحصر به خود را دارد. کشور سوئد نیز در این زمینه دارای نقاط ضعفی می باشد که عبارت است از:

قوانین و مقررات سختگیرانه کار و اولویت قراردادن کارگر
هزینه های بالای کار
بالا بودن نرخ مالیات بر درآمد
عدم اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک
تنش های زیاد در بازار مسکن
قوانین سخت در راه اندازی شرکت و ایجاد یک کسب و کار نوین

به طور کلی، متقاضیان مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری، باید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایند؛ چرا که سرمایه گذاری مسئله بسیار مهمی است و اگر میزان توجه به آن کم باشد، ممکن است سرمایه گذار را دچار ضرر و زیان مالی نماید. در نتیجه متقاضیان با مشورت و کسب آگاهی از وکلا مهاجرتی ما می توانند بهترین راه ها و روش ها را برای سرمایه گذاری در سوئد انتخاب نمایند.

اجاره خانه در سوئد

اجاره خانه در سوئد

زندگی معلولین در سوئد

فرد معلول یا توانخواه کسی ست که به دلیل بیماری و یا صدمه جسمی به حمایت فوق العاده نیاز داشته باشد.

فرد توانخواه باید مانند همه افراد دیگر از امکانات مشابه برای مشارکت اجتماعی برخوردار باشد. مثلاً کودکان توانخواه باید مانند همه کودکان دیگر به کودکستان، خانه اوقات فراغت و مدرسه بروند.

قانونی وجود دارد بنام اِل.اِس.اِس (قانون حمایت و خدمات برای برخی از توانخواهان) که به افراد معلول حق برخورداری از حمایت های ویژه می دهد. این حمایت ها می توانند به صورت فردی باشند که به توانخواه در زندگی روزمره کمک می کنند. در صورتی که معلولیت فرد باعث مخارج اضافی شود وی می تواند پول نیز دریافت کند (کمک هزینه معلولیت و یا handikappersättning). این کمک شامل کسانی که برای تحصیل و یا کار کردن نیاز به کمک دارند نیز می شود. برای دریافت کمک هزینه معلولیت باید از صندوق بیمه تقاضا کنید.

حمل و نقل برای معلولین در سوئد

حمل و نقل برای معلولین در سوئد

افرادی که دارای معلولیت ذهنی، آوتیسم (درخودماندگی) و یا صدمات جسمی و یا روحی طولانی مدت باشند می توانند طبق قانون اِل.اِس. اِس کمک دریافت کنند. پدر و مادر یک کودک توانخواه می توانند کمک هزینه مراقبت (vårdbidrag) دریافت کند. اگر در مورد توانخواهی سؤالی دارید با اداره خدمات اجتماعی کمون خود تماس بگیرید.

خدمات رفت و آمد Färdtjänst
کسی که برایش استفاده از وسایل نقلیه همگانی (اتوبوس، قطار، تراموا) دشوار باشد می تواند خدمات رفت و آمد دریافت کند. در این صورت می توان با تاکسی یا مینی بوس رفت و آمد کرد. تصمیم مربوط به استفاده از خدمات رفت و آمد با کمون است.

کار و امرار معاش
افرادیکه معلولیت دارند می توانند از صندوق بیمه‌ی همگانی کمک مالی دریافت کنید که شامل غرامت معلولیت، کمک هزینه ‏‏مددکار، غرامت بیماری و کمک هزینه ماشين می شود

ایرانی های سوئد

در مورد جمعیت ایرانیان مقیم سوئد، عددهای متفاوتی گفته می‌شود و اخبار منتشره در فضای رسانه‌ای حاکی از اقامت بیش از ۱۲۰ هزار نفر ایرانی تبار در سوئد است که البته این ارقام دقیق نیست. عمده ایرانی‌های در دو شهر بزرگ استکهلم و یوتبری اقامت دارند و بقیه در سراسر سوئد اقامت دارند

ایرانی ها در سوئد

ایرانی ها در سوئد

جامعه ایرانی مقیم سوئد به لحاظ روشی که برای مهاجرت به سوئد داشته‌اند به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود:

نخست؛ مهاجران ایرانی با تحصیلات عالی و تخصص بالا که توانسته‌اند از طرق قانونی به واسطه تحصیل، ازدواج و یا پیشنهاد کار وارد سوئد شوند و در شرکت‌های سوئدی جذب شوند. قابل ذکر است که با توجه به اشباع بازار کار سوئد برای مهاجران، پیدا کردن کار در حوزه‌های تخصصی برای مهاجران تازه وارد بسیار سخت شده است.

دوم؛ گروهی از مهاجران ایرانی که با توسل به روش‌های پناهندگی و استفاده از ظرفیت‌های این قوانین به سوئد آمده‌اند. عمده این دسته از ایرانیان زندگی‌شان در سال‌های ابتدایی اقامت در سوئد متکی به کمک‌های اداره مهاجرت سوئد و زندگی در کمپ‌های پناهندگی است. این کمک‌ها تنها کفاف یک زندگی حداقل در سوئد و تامین هزینه خوراک و سرپناه و مقداری خرج‌های دیگر زندگی را می‌دهد البته به سختی.

روند پاسخ به درخواست پناهندگی گاه ممکن است تا چند سال طول بکشد و در این مدت گاه پناهجویان ممکن است سال‌ها مجبور باشند در کمپ‌های پناهندگی و یا روستاها و شهرهای کوچک سرد و تاریک در شمال سوئد اقامت داشته باشند و به همین دلیل تنوع و کیفیت فرصت‌های شغلی برای این مهاجران بسیار کم است.

مشاغل مورد نیاز و درآمد سوئد چگونه است؟

شاید اکنون این سؤال در ذهن شما پیش آمده باشد که چه مشاغلی در سوئد بیشتر مورد نیاز است و آیا بعد از فارغ التحصیلی به راحتی می‌توان وارد بازار کار شد؟

به صورت کلی سوئد در اکثر زمینه‌های شغلی دچار کمبود نیرو است. ولی اگر سؤال شما مشاغلی است که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند، می‌توان به پزشکی، پرستاری، آموزگاری و مددکار اجتماعی (با توجه به افزایش چشمگیر تعداد پناهندگان طی سال‌های اخیر) اشاره نمود.

همچنین می‌توان اضافه کرد که کشور سوئد در مشاغلی مانند متخصصین ‌IT و کارگران ساختمانی نیز با کمبود نیرو مواجه است. در نظر داشته باشید که داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با نوع شغل، جزو ملزومات و شرایط کار در سوئد است.

زمستان سوئد

زمستان سوئد

شرایط و هزینه های زندگی در سوئد چگونه است؟

هزینه زندگی و اجاره خانه با توجه به شرایط زندگی در سوئد، محل اقامت، متراژ و… متغیر است. اما به طور کلی، هزینه‌ها از جمله هزینه اجاره خانه، در شهر استکهلم بیشتر از سایر شهرهای سوئد است. به عنوان مثال؛ هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی در استکهلم از 5.500 تا 7.500 کرون (حدوداً 550 تا 750 یورو) در ماه است.

بهترین شهرهای سوئد برای زندگی کدامند؟

این کشور دارای 25 استان اعم از گوتنبرگ، مالمو، سولنا، ناکا، لیدینگو، دنده رید، اومئو و… می‌باشد که هر کدام دارای شهرهایی هستند. شهرهای Malmo و solena از شهرهای دیدنی سوئد با مردمی دوست داشتنی و آب و هوایی عالی می‌باشند.

در این شهرها هزینه زندگی و قیمت ملک نیز مناسب است. البته اکثر مهاجرین از جمله ایرانیان، شهر استکهلم (پایتخت سوئد) را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

چرا که دارای فرصت‌های شغلی بیشتر و جاذبه‌های دیدنی، از جمله ساختمان‌های تاریخی بسیار جذاب و دریاچه‌های زیبایی که توسط پل‌ها به هم متصلند می‌باشد. این شهر بیستمین جایگاه را در بین 49 شهر برتر جهان برای زندگی به خود اختصاص داده است.

طبیعت سوئد

طبیعت سوئد

سوالات متداول زندگی در سوئد

شرایط زندگی و خصوصیات مردم سوئد چگونه است؟
مردم سوئد، فخر فروشی، افراط گرایی و تظاهر کردن را نمی‌پسندند و در هر حالتی سعی می‌کنند جانب اعتدال را رعایت کنند.

واحد پول سوئد چیست؟
واحد پول سوئد کرون است. هر 100 کرون سوئد تقریباً برابر با 9.6 یورو و 11 دلار آمریکا است.

بهترین شهرهای سوئد برای زندگی کدامند؟
این کشور دارای 25 استان اعم از گوتنبرگ، مالمو، سولنا، ناکا، لیدینگو، دنده رید، اومئو و… می‌باشد که هر کدام دارای شهرهایی هستند.

بهترین راه های مهاجرت در سوئد کدامند؟
راه‌های زیادی برای دریافت اقامت سوئد وجود دارد که بهترین آنها، دریافت ویزای کاری و تحصیلی و یا دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد می‌باشد.

هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان چقدر است؟
علاوه بر هزینه‌های تحصیل و دانشگاه، میانگین هزینه‌های زندگی یک دانشجو در سوئد، حدوداًً چیزی بین 1.000 تا 1.500 دلار در ماه است.

نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.