مهاجرت به سوئد+انواع روش های مهاجرت

روش های مهاجرت به سوئد بسیار متعدد است و هر کدام دارای شرایط مخصوص به خود هستند. اگر قصد مهاجرت دارید و کشور سوئد نظر شما را به خود جلب کرده است، در انتخاب خود تردید نکنید؛ زیرا سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهت مهاجرت است. پس با ما همراه شوید تا با روش های مهاجرتی سوئد بیشتر آشنا شویم.

آشنایی اجمالی با کشور سوئد:

برای اطلاع از روش های مهاجرت به سوئد، نیاز داریم ابتدا این کشور را بشناسیم و با ویژگی‌های مهم آن آشنا شویم.

اولین مشخصه هر سرزمینی موقعیت جغرافیایی آن است. در واقع سوئد کشوری اروپایی می‌باشد که در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده است.

فنلاند و دانمارک جزو همسایگان کشور سوئد محسوب می‌شوند. استکهلم که نامی آشنا در بین تمامی اسامی شهرهای جهان است؛ از سال 1523 پایتخت دائمی این کشور بوده است.

دریاچه‌ها یکی از چشم‌اندازهای نسبتاً مسطح کشور سوئد محسوب می‌شوند. در این کشور هزاران مجمع‌الجزایر در خط ساحلی ناهموار و صخره‌ای آن قرار دارد.

سوئد در معرض وزش بادهای ملایم جنوب غربی و جریان گرم اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد، به همین خاطر آب و هوای آن سرد است. اواخر تابستان و پاییز بارانی‌ترین فصل‌های سوئد محسوب می‌شوند.

اما بارندگی در سایر ماه ها کاهش می‌یابد. تقریباً از اواخر ماه مه تا اواسط ژوئیه، در کشور سوئد، نور خورشید به صورت شبانه روزی در شمال دایره قطب شمال ادامه می‌یابد، در این دوره حتی تا جنوب استکهلم، شب ها تنها چند ساعت نیمه تاریک هستند.

این شرایط در اواسط دسامبر تغییر پیدا می‌کند، در این دوره استکهلم تنها حدود 5.5 ساعت نور روز را تجربه می‌کند. برای اقامت در  کشور سوئد بهتر است با زبان مردم آن نیز آشنا باشید. زبان نوردیک، زبان رسمی این کشور است.

اقتصاد سوئد یکی از موفق‌ترین و قوی‌ترین اقتصادهای جهان است که بر پایه تجارت‌های بین المللی استوار است.

نمایی از استکهلم-سوئد

نمایی از استکهلم-سوئد

روش های مهاجرت به سوئد چگونه است؟

روش های مهاجرت به سوئد متفاوت است و می‌توان به جرات گفت افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند و قصد سفر یا مهاجرت به سوئد را دارند، نسبت به سایرین بسیار راحت تر می‌توانند وارد خاک سوئد شوند.

به عبارت دیگر، روند مهاجرت به سوئد به شرط داشتن تمام مدارک صحیح و بدون نقص، ساده است. در کشور سوئد، مهاجرت بر اساس قانون بیگانگان تنظیم می‌شود، این قانون شامل: قوانین پناهندگی، اجازه اقامت و الحاق خانواده است.

پس کافیست روش های مهاجرت به سوئد را بدانید و با توجه به شرایط خود، مناسب‌ترین روش را جهت مهاجرت انتخاب نمایید. در ادامه این مطلب به ذکر روش های مهاجرت به سوئد خواهیم پرداخت:

مهاجرت تحصیلی به سوئد

یکی از روش های مهاجرت به سوئد از راه تحصیل است. وقتی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، مقاصد متعددی به شما معرفی خواهد شد، یکی از این مقاصد کشور سوئد است.

روش‌های آموزشی در سوئد مبتنی بر «آزادی با مسئولیت» است. دانشجویانی که به دنبال دریافت ویزای تحصیلی سوئد هستند؛ علاوه بر تحصیل در این کشور از مزیت‌های دیگری نیز بهره مند خواهند شد.

مجددا این نکته را خاطر نشان می‌کنیم که دانشجویان اتحادیه اروپا شرایط دریافت ویزای تحصیلی شان در کشور سوئد بسیار راحت تر است. مراحلی که در ادامه ذکر می گردد مربوط به ساکنین خارج از اتحادیه اروپا است.

در مطلب زیر هر آنچه که باید در رابطه با کشور سوئد بدانید را بخوانید: سوئد و آشنایی با سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد

یکی از اولین مزیت هایی که به واسطه ویزای تحصیلی برای مهاجرین فراهم می شود، اجازه اقامت در خاک سوئد است. اما در مرحله اول باید مشخص شود که آیا شما شرایط دریافت ویزای تحصیلی را دارید یا خیر؟ شرایط مورد قبول سوئد برای دانشجویان مهاجر به شرح زیر است:

 • شما باید دارای یک برنامه تحصیلی دانشگاهی تمام وقت باشید.
 • شما باید یک تاییدیه کتبی از دانشگاهی که شما را پذیرش کرده است، داشته باشید.
 • لیست دانشگاه های شناخته شده در سوئد را بدانید.
 • در صورت دریافت نامه پذیرش، بهتر است قسط اول شهریه را نیز پرداخت نمایید.
 • اگر قصد دارید کمتر از یک سال در خاک سوئد بمانید، ملزم به داشتن بیمه درمانی جامع هستید.
 • پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

همانطور که مشاهده کردید، تحصیل یکی از روش های مهاجرت به سوئد است که شرایط خاص خود را دارد و مهمترین قدم برای دریافت این نوع ویزا، گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر سوئد است.

وقتی نامه پذیرش از سوی دانشگاه به دست شما رسید، می توانید مراحل درخواست ویزا را آغاز نمایید. برخی از بهترین دانشگاه های سوئد شامل: دانشگاه لینئوس، دانشگاه بوراس، دانشگاه اوپسالا ، موسسه فناوری سلطنتی KTH و دانشگاه تکنولوژی چالمرز می شوند.

بعد از جمع آوری مدارک لازم، هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری می توانید درخواست ویزا دهید.

آدرس سفارت سوئد در تهران

اگر می خواهید به صورت حضوری اقدام کنید، باید به تهران، خیابان پاسداران، خیابان بوستان، خیابان نسترن پلاک 27 مراجعه کرده و مدارک خود را به سفارت سوئد در ایران تحویل دهید.

بررسی مدارک شما ۲ الی ۳ ماه طول خواهد کشید بعد از مدت زمان طی شده، نتیجه درخواست ویزا مشخص خواهد شد.

نمایی از دانشگاه در سوئد

نمایی از دانشگاه در سوئد

مهاجرت کاری به سوئد

از دیگر روش های مهاجرت به سوئد درخواست ویزای کاری است. وقتی شما درخواست ویزای کار می دهید، باید حداقل ده روز از ارائه پیشنهاد کارتوسط کارفرمای شما در سوئد، گذشته باشد.

همچنین شما باید قبل از ورد به خاک سوئد درخواست خود را ثبت نمایید و اجازه اقامت را دریافت کرده و سپس وارد خاک سوئد شوید. در واقع مراحل دریافت تاییدیه شغلی از کارفرما به صورت زیر است:

 • کارفرما شغلی را آگهی می کند.
 • شما با کارفرما ارتباط برقرار کرده و از سوی او ایمیلی مبنی بر اسناد لازم دریافت خواهید کرد.
 • اسناد را جمع آوری و پیوست کرده و ایمیل می نمایید.
 • هزینه های پرداختی را انجام می دهید.
 • درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد.
 • سایر اطلاعات و اسناد لازم برای شما ارسال می شود.
 • سپس نتیجه نهایی به شما اعلام می گردد.

همچنین شما می توانید این مراحل را به صورت حضوری از طریق مراجعه به سفارت سوئد در کشور خود انجام دهید. همچنین شما در موارد خاص می توانید از داخل سوئد برای مجوز کار اقدام کنید.

اگر در این حرفه کشور سوئد با کمبود نیروی کار مواجه باشد، شما میتوانید در کشور سوئد درخواست ویزای کار دهید.

مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت به سوئد با ثبت شرکت:

ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار نیز از روش های مهاجرت به سوئد محسوب می شود. اگر می خواهید به این طریق به کشور سوئد مهاجرت کنید، ابتدا باید نوع کسب و کارتان را مشخص نمایید.

در واقع شما به عنوان تاجر اقدام به دریافت ویزا خواهید کرد. اگر این روش را برای اقامت در سوئد انتخاب کنید، شخصا مسئول پرداخت مالیات و سهم بیمه اجتماعی خود هستید.

اما اگر به دنبال ثبت شرکت در سوئد هستید تا بتوانید به این کشور مهاجرت کنید، فرآیند دیگری را باید طی نمایید. در ابتدای کار به شما توصیه می کنیم شرکت خود را در اداره ثبت شرکت های سوئدی ثبت نمایید.

اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است شخص دیگری شرکتی با همین نام ثبت کند. همچنین شما نیاز دارید در اداره مالیات سوئد نیز ثبت نام کنید.

برای گذراندن این مراحل شما نیاز به یک شماره هویت شخصی سوئدی دارید. برای دریافت این شماره باید آژانس دولتی که اقدامات مهاجرت شما را انجام میدهد، در فهرست جمعیت سوئد درخواستی مبنی بر دریافت شماره هویتی ثبت کند.

با دریافت این شماره اطلاعات هویتی شما در فهرست جمعیت سوئد ثبت خواهد شد. ضمن اینکه شما برای مهاجرت به این شماره نیاز دارید.

در مطلب زیر در رابطه با شهرهای ایرانی نشین سوئد بیشتر بدانید را بخوانید: شهرهای ایرانی نشین سوئد

 شرکت ها در سوئد

شرکت ها در سوئد

مهاجرت به سوئد با کورس زبان انگلیسی

کورس زبان انگلیسی یکی از روش های مهاجرت به سوئد است. برخی از دانشگاه های سوئد دوره های کورس زبان انگلیسی را برگزار کرده و دانشجویان مهاجر را پذیرش می کنند. جهت تحصیل در این دوره‌ها میبایست شرایط زیر را داشته باشید:

 • دانشجویان متقاضی باید دارای مدرک آیلتس آکادمیک باشند که نمره شان در تمامی‌ بند‌ها از ۵ کمتر نشده باشد.
 • متقاضیان باید ديپلم كامل و مدرک پيش دانشگاهي نیز داشته باشند.
 • همچنین کلیه متقاضیان باید دارای یک سال تحصیل دانشگاهی همراه با ریز نمرات معتبر داشته باشند.

در صورتی که چنین شرایطی را دارا هستید باید قبل از سفر به سوئد، درخواست اقامت دهید. البته مدت اقامت شما باید بیشتر از سه ماه باشد. در این صورت می توانید اجازه اقامت کشور سوئد را دریافت کنید.

دقت داشته باشید که داشتن پاسپورت معتبر نیز جزو الزامات است. دانشجویان متقاضی باید یک کپی از مدارکی که نشان دهنده بیمه نامه درمانی جامع باشد را به کشور سوئد ارائه دهند.

همچنین می توانید تصمیم پذیرش خود را به عنوان مدرک بیمه سلامت پیوست نمایید.از دیگر مدارکی که برای ارائه نیاز دارید، صورت حسابی است که تأیید کند شما بودجه کافی برای هزینه های زندگی خود در سوئد دارید.

جالب است بدانید که در دوره های کورس زبان به عنوان یکی از روش های مهاجرت به سوئد، دانشجویان ایرانی در صدر جدول قرار دارند و تعداد دانشجویانی که به این طریق به سوئد مهاجرت می کنند، زیاد است.

گذراندن دوره های زبان انگلیسی در سوئد

گذراندن دوره های زبان انگلیسی در سوئد

مهاجرت پرستار به سوئد

پرستار بودن می تواند یکی از روش های مهاجرت به سوئد باشد. عموما در هر کشوری با توجه به شرایط حاکم و سیاست هایی که دولت در پی دارد، برخی از مشاغل در اولویت قرار می گیرند.

وقتی جمعیت داخل کشور پاسخگوی آن موقعیت شغلی نباشد؛ دولت از مهاجرینی که تخصص دارند برای اهداف و پیشبرد سیاست های خود بهره می گیرد. در کشور سوئد نیز به واسطه دو دلیل از پرستاران مهاجر استقبال می شود:

 • اول: جمعیت سوئد در حال افزایش است.
 • دوم: جمعیت سالخورده در سوئد رو به افزایش می باشد.

به این ترتیب در بخش های مختلف حوزه پزشکی مانند: (قلب و عروق، روانپزشکی، انکولوژی و غیره) تقاضا برای پرستاران مهاجر وجود دارد. باید هایی که متقاضیان این روش مهاجرتی باید رعایت کنند:

 • حداقل مدرک لیسانس داشته باشند.
 • با زبان سوئدی آشنایی داشته باشند.
 • حداکثر سن پذیرش در این روش مهاجرتی 47 سال است.
 • در صورتی که متقاضیان سابقه کار نداشته باشند، ایرادی ندارد.

در صورتی که این شرایط را دارا هستید، باید آخرین مدرک تحصیلی خود را با کارنامه ترجمه آماده کنید. گواهی صلاحیت خود را از سوئد دریافت نمایید.

سپس باید وقت سفارت خود را تعیین کنید. ابتدا برای متقاضی ویزای 1 ساله صادر می شود. متقاضی باید در دوره های تخصصی 10 تا 12 ماهه به عنوان پرستار شرکت کند و سپس در صورت قبولی در آزمون های مربوطه، گواهینامه C1 را دریافت خواهد کرد.

بعد از دریافت این گواهینامه، متقاضی ملزم به گذراندن دوره آموزشی 3 ماهه در بیمارستان می باشد. با سپری شدن این دوره، دولت به متقاضی ویزای کار یک ساله می دهد.

اگر متقاضی مایل به دریافت اقامت دائم در سوئد باشد، می تواند بعد از سه ماه درخواست اقامت دائم دهد.

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد

اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری:

افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند از طریق سرمایه گذاری که یکی از روش های مهاجرت به سوئد است، می توانند به این کشور مهاجرت کرده و کسب و کار خود را راه بیندازند.

حداقل مبلغی که یک مهاجر نیاز دارد تا به عنوان سرمایه گذار وارد خاک سوئد شود، 100000 یورو است. عده ای نیز هستند که دارای مشاغل کوچک بوده و قصد دارند در سوئد مشاغل خود را راه اندازی کنند.

این افراد نیز با ارائه مدارک لازم می توانند اقامت سوئد را دریافت نمایند. عده ای نیز به عنوان تاجر خارجی قصد مهاجرت به سوئد را دارند. این افراد هم طبق قانون سوئد اجازه دارند به عنوان سرمایه گذار به سوئد مهاجرت کنند. شرایط اصلی که برای اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد لازم است، عبارتند از:

 • سرمایه گذار باید در زمان ارسال درخواست ویزا حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • متقاضی نباید سابقه کیفری داشته باشد و اخلاق حسنه او اثبات گردد.
 • حداقل تجربه در اداره یک تجارت و دانش خوب در زبان انگلیسی نیز الزامی است.

همچنین قابل ذکر است که، میزان مبلغی که سوئد جهت سرمایه گذاری تعیین نموده است؛ نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر می باشد.

اقامت سوئد با تولد فرزند

در این روش مهاجرتی، اولین و مهم ترین نکته این است که: اگر پدر و مادر، تابعیت کشور سوئد را نداشته باشند، کودک متولد شده در خاک سوئد نیز دارای تابعیت نخواهد بود.

در واقع قانون تابعیت به دو دسته تقسیم می شود: قانون خون و قانون خاک. در سوئد قانون خون حاکم است و داشتن تابعیت والدین بسیار مهم است.

به این ترتیب اگر شما تابعیت سوئد را ندارید ولی فرزندتان در خاک سوئد به دنیا آمده است، نمی توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

نکته مهم آن است که اگر شما و همسرتان دارای تابعیت سوئد باشید و در سوئد صاحب فرزند شوید، آن کودک به واسطه تابعیت شما، شهروند سوئد شناخته خواهد شد.

همچنین اگر یکی از والدین نوزاد سوئدی باشد، حق شهروندی از طریق یکی از والدین به نوزاد تعلق می گیرد.

مهاجرت به سوید

تابعیت پدر و مادر و تابعیت فرزند در سوئد

همچنین تقاضا برای گرفتن فرزند خوانده در سوئد می تواند یکی از روش های مهاجرت به سوئد باشد. فقط باید تا قبل از ۵ سالگی کودک درخواست خود را ثبت نموده و مراحل اخذ فرزندخواندگی را پشت سر بگذارید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.